Şirket Tarihçesi

Tarihçe

DOĞAL KÂĞIT; Ülkemizin ilk geri dönüşüm firması olarak kurulan Dönkasan A.Ş., sektörlerinde lider kuruluşlar olan OLMUKSAN International Paper Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve KARTONSAN Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortaklığı ile, 1978 yılında kurulmuştur.

Kâğıt sanayinin ana hammaddesi olan atık kâğıdın yönetmeliklere uygun olarak toplanması ve modern tesislerde türlerine göre ayrıştırılarak, kâğıt / karton üretimi için geri dönüşüme hazırlanabilmesi ve çevresel etkileri bertaraf edilerek ekonomiye kazandırılması amaçlanmıştır.

1984 yılında faaliyete başlayan Kartal-İSTANBUL, 1989 yılında faaliyete başlayan ADANA ve son olarak 1993 yılında faaliyete başlayan Esenyurt-İSTANBUL tesislerinde hizmet vermeye başlamıştır.

Olmuksan International Paper Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Kartonsan A.Ş. arasında gerçekleşen tam bölünme süreci sonrasında Haziran 2015 tarihinden itibaren, Kartal ve Adana Tesisleri, DOĞAL KÂĞIT Hammaddeleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. olarak, %100 Olmuksan IP bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.

Haziran 2021 tarihi itibariyle ana hissedar Mondi Olmuksan Kağıt ve Ambalaj San A.Ş. ünvanını almıştır.